روی کوینکس حساب باز نکنید!

توسط | 7 آبان 1400 | کریپتوپلاس | %s دیدگاه

در پست قبلی با صرافی کوینکس آشنا شدیم و معایب و مزایا آن را با هم مرور کردیم، حال نوبت آن رسیده است که به صورت مفصل بگوییم چرا توی کوینکس حساب باز کنید اما روی آن نه!
اگر بخش آشنایی با صرافی کوینکس را کامل مطالعه کرده باشید می‌دانید چرا در مورد صرافی کوینکس لازم است هشدار بدهیم اما اگر این اولین پستی است که از کریپتو پلاس مطالعه می‌کنید لازم است توضیح دهیم که کریپتو پلاس یک پروژه آزاد آموزش دنیای رمزارزها برای عموم مردم است و سعی می‌کند ترید در حوزه کریپتو کارنسی را به صورت اصولی و گام به گام آموزش دهد. پس از اعمال محدودیت‌های سختگیرانه بایننس در خصوص کاربران ایرانی، بسیاری از کاربران به صرافی‌های جایگزین از قبیل کوینکس روی آوردند، همزمان با تبلیغ بسیاری از فعالان حوزه کریپتوکارنسی در شبکه‌های اجتماعی و پکیج فروشان محترم، عده‌ی بی‌شماری نیز در خصوص صرافی کوینکس اعلام هشدار کردند و تلاش نمودند دیگران را از خطرات این صرافی آگاه کنند. در این پست به طور کامل خطرات احتمالی کوینکس را بررسی کرده و آخر ماجرا قرار است به این برسیم که بالاخره صرافی کوینکس آری یا خیر، با همراه باشید و ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

شروع نگرانی در خصوص کوینکس چند روز پیش با مشاهده پیام network error در هنگام مواجه کاربران ایرانی با این صرافی بالا گرفت، که البته این مشکل با تغییر آی پی به صورت موقتی مرتفع گردید، در همین راستا کوینکس در حساب کاربری فارسی خود در توییتر بیانیه زیر را منتشر کرد:

کاربران عزیز کوینکس
گزارشاتی مبنی بر در دسترس نبودن وب سایت و اپلیکیشن کوینکس به ما رسیده است، به اطلاع می‌رسانیم که این مشکل از طرف کوینکس نیست و هیچ محدودیتی برای آی پی کشور ایران از طرف کوینکس وجود ندارد
لطفا اینترنت خود را امتحان کنید و در صورت لزوم اگر اشکال برطرف نشد میتوانید از فیلتر شکن استفاده کنید توجه داشته باشید کوینکس با هر تغییر آی پی ورود برای شما یک ایمیل اطلاع رسانی می‌فرستد تا متوجه باشید که آی پی ورود شما تغییر کرده است و این یک پیام استاندارد است.

با بیانیه کوینکس معلوم شد که کوینکس فعالیت کاربران ایرانی را مسدود نکرده بلکه این صرافی از طرف ایران فیلتر شده است و این اتفاق موجب شد موجی از ترس در میان مخاطبان ایرانی این صرافی پدید آید.

چرا کوینکس خوب نیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای یک مجموعه که خدمات در حوزه رمزارزها ارائه می‌کنند شفافیت است، یعنی من به عنوان کاربر وقتی قرار است اعتماد کنم و کل دارایی خود را به دست یک صرافی غیرمتمرکز بسپرم، باید هویت مالکان و سهامداران آن را بشناسم و بتوانم فعالیت آن‌ها را زیر نظر بگیرم، محل صرافی نیز باید کاملا مشخص باشد، اینکه دقیقا در چه کشوری واقع شده است و تحت قوانین مالی کدام منطقه مشغول فعالیت است، هرگونه تغییر نیز در موارد بالا باید به صورت کاملا شفاف به اطلاع کاربر برسد، که در مورد کوینکس هیچ اطلاعات دقیقی از موارد یاد شده در دسترس نیست. صرافی کوینکس در هنگ کنگ تاسیس شد و در لینکدین همچنان موقعیت این صرافی هنگ کنگ می‌باشد.

صفحه صرافی کوینکس در لینکدین

کوینکس در برگه شرایط و قوانین خود نام شرکت را از CoinEX Global Exchange به VINO Global Limited تغییر داده و محل خود را نیز کشور ساموآ معرفی کرده است. کشوری در قاره اقیانوسیه که قوانین خاصی در حوزه رمزارزها ندارد و سالانه کمک زیادی را از خارج دریافت می‌کند. این در حالی است که چندی پیش در همین برگه موقعیت کوینکس کشور استونی عنوان شده بود.

صفحه قوانین و شرایط صرافی کوینکس

مورد خیلی مهم‌تر اینکه در هیچ کجای دیگری از سایت بخصوص درباره ما و برگه تماس، نشانی از آدرس، تلفن، دفتر مرکزی یا حتی کشوری که صرافی در آن واقع شده است نمی‌یابید. همچنین برخی منابع اعلام کردند صرافی کوینکس در انگلستان به ثبت رسیده است.

و اما یک موضوع بسیار جالب، نگاهی به مخاطبین سایت کوینکس بیاندازید، طبق آمار الکسا نزدیک به 60 درصد ترافیک کل مجموعه کوینکس از ایران می‌باشد تازه باید به این آمار، خیل عظیمی از افراد که لوکیشن خود را تغییر داده‌اند و از کشورهای دیگر به کوینکس دسترسی دارند را اضافه کنیم، حال فرض می‌کنیم مبنا همین 60 درصد باشد، خب سایت کوینکس اخبار یا سیگنال که منتشر نمی‌کند، حضور کاربر در آن به معنای استفاده از خدمات و انجام معامله است پس نتیجه می‌گیریم حدودا 60 درصد کاربران کوینکس را ایرانیان و فارسی‌زبانان تشکیل می‌دهند، از همین روی، کوینکس زبان فارسی را نیز رسما به سامانه خود اضافه کرد و تمام بخش‌های مختلف آن را نیز ترجمه نمود، جز یک مورد! تنها برگه شرایط و قوانین به زبان انگلیسی است، تا به حال از خود نپرسیدید چرا؟ شاید به جای اینکه از خود بپرسید چرا، لازم است بروید و بندهای قرارداد خود با این صرافی فخیمه را مرور کنید، اگر انگلیسی بلد نیستید می توانید از گوگل ترنسلیت کمک بگیرید.

رنکینگ الکسا سایت کوینکس

بگذارید بخشی از این قرارداد ترکمانچای که شما با استفاده از کوینکس، آن را پذیرفته اید را با هم مرور کنیم. در بخش 2، کوینکس این اختیار را دارد که از اطلاعات شما برای اهداف تجاری، تبلیغاتی و افزایش امنیت استفاده کند. در بخش 3، کوینکس ممکن است اطلاعات جمع آوری شده شما را به شرکای تجاری و عناوین وابسته خود فاش کند. در بخش 4، شما تایید می‌کنید که هر اتفاقی برای کوینکس رخ دهد از قبیل تملک، ادغام، ورشکستگی یا فروش دارایی، اطلاعات شما به عنوان بخشی از این معامله فروخته می‌شود. در بخش 6، کوینکس امنیت داده‌هایی که به آنها سپردید را تضمین نمی‌کند و می‌گوید هیچ سیستمی کاملا امن نیست. در بخش 7، کوینکس هیچ‌گونه مسئولیتی را در خصوص هر گونه افشای غیرعمدی نمی‌پذیرد. البته از حق نگذریم کوینکس در بخش 9 این حق را به شما داده که از وی بخواهید پردازش برخی از داده‌های شخصی شما را متوقف کند. این عدم شفافیت برای جمع وسیعی از کاربران این صرافی مفهوم خوبی را نمی‌رساند.

شرایط و قوانین صرافی کوینکس به زبان چینی

یکی دیگر از مواردی که ما را نسبت به کوینکس دلسرد می‌کند جایگاه پایین وی در میان رتبه‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال دنیا و پایین بودن گردش مالی این صرافی نسبت به بایننس (تقریبا 203 برابر کوینکس) و کوکوین (تقریبا 21 برابر کوینکس) می‌باشد. کوکوین در رده بندی سایت کوین رنکینگ رتبه 90 را کسب کرده است.

کوینکس جایگاه 90 را در بین صرافی‌های دنیا دارد

از همه این‌ها بگذریم یکسری مشکلات ساختاری نیز در هسته اصلی کوینکس وجود دارد، مهم‌ترین نکته که به هیچ وجه نمیتوان از کنار آن گذشت، از دسترس خارج شدن تعمدی کوینکس در نقاط هیجانی و مهم بازار است. اگر بیش از 6 ماه سابقه کار با پلتفرم کوینکس را داشته باشید حتما می‌دانید که کوینکس در لحظات بحرانی و حیاتی که شاهد یک صعود یا سقوط شارپ در مارکت هستیم، به سرعت سامانه را از دسترس خارج می‌کند و پیام هسته در حال بروزرسانی است را نمایان می‌کند، با این کار در هر دو جبهه به شما زیان وارد می‌کند، اگر پوزیشن باز دارید و حد ضرر نگذاشتید، فرصت واکنش را از شما می‌گیرد و دچار ضرر و زیان فراوانی می‌شوید، اگر هم تازه سر بزنگاه می‌خواستید سوار جریان بازار بشوید و سود کنید فرصت ورود از شما گرفته شده است. این بخش بیشتر مربوط به معامله گران بازار فیوچرز می‌شود، البته که معامله‌گران اسپات نیز از این زخم بی نصیب نمی‌مانند ولی ضرر در اسپات با بازگشت بازار جبران می‌شود ولی لیکویید شدن در فیوچرز از تیر خوردن دردناک‌تر است. جدا از این موارد، در خیلی از مواقع استاپ لاس تعیین شده هم فعال نمی‌شود و ضرر شما را مضاعف می‌کند که نمی‌توان از کنار این‌ها به سادگی گذشت.

خب بگذارید به سراغ مهم‌ترین علتی که نباید روی کوینکس حساب باز کنیم برویم، چرا کوینکس انقدر برای ایرانیان محبوب است؟ چون برای ایرانیان محدودیتی قائل نیست، احتمالا به همین دلیل است که 60 درصد کاربران آن را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. حال چرا باید از این موضوع ترسید؟ صبر کنید، اینکه یک مجموعه مالی در شرایط تحریم شدید همچنان به کشورهای مورد تحریم سرویس می‌دهد اصلا نشانه خوبی نیست، چرا که کوینکس حتی در حد بیانیه دادن (مثل کوکوین) هم ایران را محدود نکرده و به صورت رسمی به کاربران ایرانی سرویس می‌دهد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که مانع رشد و همه‌گیری ارزهای دیجیتالی در دنیا شده است بحث پولشویی و تامین مالی تروریسم می‌باشد. ارزهای دیجیتالی با قابلیت غیرقابل ردگیری بودن و بی‌نام بودن والت‌ها گزینه مناسبی برای دارک وب، تامین هزینه‌های مالی تروریسم و همچنین پولشویی می‌باشند، که بیشتر صرافی‌ها نیز با اعمال محدودیت و احراز هویت سعی در برطرف کردن این دغدغه و مشخص کردن هویت کاربران خود دارند، لازم به ذکر است که از بین 190 کشور دنیا 188 کشور کنوانسیون FATF (اِف اِی تی اِف) را پذیرفته اند و تنها دو کشور ایران و کره شمالی از پذیرش آن خودداری کردند و لذا در لیست سیاه FATF قرار دارند. حال وقتی یک مجموعه با کشوری که تحت تحریم قرار دارد همکاری ‌می‌کند دو اتفاق برایش می‌افتد، یا خودش به خاطر تلاش در جهت دور زدن تحریم یا ارائه سرویس تحریم می‌شود یا از همکاری با سایر شرکا و بازارهای کشورهای دیگر محروم می‌شود و در نتیجه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کوینکس بخاطر همکاری با ایران مورد تحریم قرار گرفته و مجموعه بزرگی مثل ViaBTC سهم بازار خود را از دست می‌دهد که البته بعید است، یا فشار جامعه بین‌المللی را می‌پذیرد و ایران و کلیه کاربران ایرانی را تحریم و دارایی آن‌ها را مسدود می‌کند که این مورد خیلی احتمالش بیشتر است و البته بعید می‌دانم مثل بایننس وجدان داشته باشد و یک هفته به کاربران فرصت خارج کردن دارایی‌شان را بدهد.

حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چرا یک مجموعه‌ای مثل بایننس رویکرد سختگیرانه پیش می‌گیرد و صرافی‌هایی نظیر کوکوین علارغم محدودیت لفظی، کار خاصی نکرده و در عین حال مجموعه‌ای مثل کوینکس انقدر با آغوش باز برخورد می‌کند؛ به صورت خلاصه و برمبنای نظر شخصی بخواهم برایتان توضیح دهم علت سختگیری بیش از حد مجموعه‌ای مثل بایننس جلب اعتماد بازارهای بزرگ مثل آمریکا و اروپا است و بنابراین سعی می‌کنند تا قوانین را به شکل سختگیرانه‌ای پیاده سازی کنند تا موانع برای آنها برداشته شود، بطور مثال هم اکنون قابلیت فیوچرز بایننس در آمریکا غیرفعال است. صرافی‌هایی مثل کوکوین هم برای حفظ ظاهر و نبودن بهانه اعلام کردند که احراز هویت برای کشورهایی نظیر ایران انجام نخواهند داد ولی در عمل با برخی محدودیت‌ها، امکان استفاده برای ایرانیان را فراهم کردند. سوالی که پاسخ آن را تقریبا هیچ کس نمی‌داند این است که هدف کوینکس از سرویس دادن علنی و رسمی به کاربران ایرانی چیست؟!

پرسش یک کاربر ایرانی در توییتر و پاسخ یکی از پشتیبان‌های صرافی کوکوین

پس چرا خیلی‌ها ما را به استفاده از کوینکس ترغیب می‌کنند؟

این موضوع از دو جنبه قابل بررسی است، دسته اول انسان‌های مهربانی هستند که از روی خیرخواهی و البته ناآگاهی قصد کمک به شما را دارند و یک صرافی خوب که با ایرانیان مشکل ندارد را به شما پیشنهاد ‌می‌کنند که خب این گروه را باید کاملا روشن کرد که اَفَلا یَعقِلون؟!
اگر در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی واژه کوینکس را سرچ کنید به مجموعه‌ای از کاربران فارسی زبان برخورد می‌کنید که سعی در معرفی و ترویج صرافی کوینکس دارند و در انتها یک لینک با کد عضویت به شما ارائه می‌دهند این حجم عظیم از کاربران و وابستگان گرچه عجیب است ولی تاکنون کوینکس هیچ واکنشی نسبت به آنها نشان نداده است و اما گروه دوم که باید به شدت از آن‌ها ترسید، انسان‌هایی هستند که تنها به جهت سود بردن از معاملات شما، اقدام به طرح‌های تبلیغاتی و کدهای معرفی و زیرمجموعه گیری می‌کنند و بابت هر معامله شما، درصدی از سود صرافی به حساب آنها واریز می‌شود. به طور مثال کافی است یک نگاهی به بخش پاداش دعوت صرافی کوینکس بیاندازید، در جایگاه سوم ان یکی از برادران هموطن پکیج‌فروش را مشاهده می‌کنید که با بیش از 11.3 هزار دعوت موفق توانسته بیش از 720 هزار دلار از این کار درآمد داشته باشد که رقمی بالغ بر 20 میلیارد تومان می‌شود، من با این موضوع که این فرد توانسته این تعداد افراد را معرفی کند و این مبلغ را درآورده و حتی حواشی پیرامون دوره اکشن پرایس ال بروکس هم کار ندارم، فقط یک سوال دارم، به تمامی افرادی که به کوینکس دعوت کرده و کد عضویت داده، آیا در مورد خطرهای کوینکس هشدار داده لازم را داده است؟

فهرست معرفان برتر صرافی کوینکس

چرا کوینکس خوب است؟

و اما سوالی که همچنان ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که با تمام این توصیفات منفی و هشدارها در مورد کوینکس، چرا باز هم دعوت به باز کردن حساب در صرافی کوینکس می‌کنید؟ باید بگویم تنها پشتوانه مثبت صرافی کوینکس استخر قدرتمند و کاملا حرفه‌ای ViaBTC می‌باشد که علاوه بر رابط کاربری خوب و سهولت در امر استخراج، آپشن‌های فوق العاده‌ای را برای استخراج‌کنندگان فراهم کرده است که از جمله آن می‌توان به قابلیت استخراج طیف وسیعی از رمزارزها، توکن‌های جایزه به ازای استخارج هر رمزارز، امکان استخراج ابری، کارمزد کم و امکان انتقال هر میزان رمز ارز بدون محدودیت حداقلی و کارمزد به کیف پول ViaWallet و صرافی CoinEX اشاره کرد. یک نکته قابل توجه در پست معرفی ViaBTC و آموزش استخراج در آینده هم مفصل توضیح خواهم داد، قابلیت استخراج هوشمند در استخر ویا بی‌تی‌سی است. خب شاید بپرسید منظور؟ گودرز چه ربطی شقایق دارد؟ منظور اینکه اولا اگر در حوزه استخراج فعالیت می‌کنید، به ناچار یکی از بهترین گزینه‌های مورد نظر شما این مجموعه و ابزارهای بی‌نظیر آن هستند و دوما اعتبار ویا بی تی سی پشت صرافی کوینکس است و این امر باعث می‌شود تا حداقل با ملاحظه بیشتری و محتاطانه‌تر رفتار کند. فراموش نکنید که ViaBTC جایگاه دومین استخر بزرگ استخراج رمزارز را در اختیار دارد.

استخر ViaBTC دومین استخر بزرگ استخراج رمزارز در دنیا

البته اگر نتایج و داده‌های استخراج را در گستره زمانی وسیع تری ببینم و آغاز ابتدای استخراج بیت کوین تا امروز در نظر بگیریم، باز هم ویا بی تی سی جزو 10 استخر برتر محسوب می‌شود.

پس به دلایلی که در زیر شرح شما حتما باید از صرافی کوینکس استفاده بکنید اگر:

 • در حوزه استخراج فعال هستید و می‌خواهید رمزارزهای مختلف را استخراج کنید.
 • اگر می‌خواهید ریال خود را که تبدیل به تتر کرده به یک صرافی مانند بایننس منتقل کنید.
 • اگر به زبان مسلط نیستید و کار با محیط فارسی برای شما ساده تر است.
 • اگر به انواع پراکسی و وی پی اس دسترسی ندارید و می‌خواهید با آی پی ایران ترید کنید.
 • اگر از یک کیف پول مطمئن استفاده می‌کنید و می‌خواهید فقط به صورت محدود و بدون دردسر از بازار فیوچرز بهره ببرید.

کوینکس بدون ابهامات خود می‌توانست یک گزینه دوست داشتنی و رو به پیشرفت باشد اما اکنون تنها به مثابه یک چاقو است که گرچه خطرناک بوده ولی به عقیده من می‌توانیم ریسک استفاده از آن را پایین آورده و خدمات شایسته‌ای از آن بگیریم.

چگونه با کم‌ترین ریسک با کوینکس ترید کنیم؟

اولین موضوعی که باید مد نظر قرار بدهید این است که تا حد امکان از گزینه تایید شماره موبایل و احراز هویت کوینکس استفاده نکنید، تنها با استفاده از گوگل آتِنتیکیتور حساب خود را فعال کنید، با این کار دو خطر بزرگ را از حساب کاربری خود دور می‌کنید، نخست خطر دلیور نشدن پیامک‌های کوینکس است که در صورت استفاده کردن از آن می‌دانید برای برداشت از حساب ضروری است و دوم اینکه در صورت بروز مشکل با کاربران ایران شما نشانی از در سیستم ثبت نکردید.
امکانات پایه بیشتر صرافی‌ها تقریبا نیاز خیلی از ما کاربران را رفع می‌کند لذا نیازی به احراز هویت نیست و برای اینکه کاملا هیچ ردی از ایرانی بودن خود بر جای نگذارید، می‌توانید یا باید بگویم بهتر است که با آی پی غیر ایران به صرافی وارد شوید، البته در صورتی که به این امکان دسترسی دارید، این گزینه را حتما مد نظر قرار دهید چرا که در صورتی به ناگاه آی پی شما تغییری بکند، ممکن است محدودیتی در برداشت ارز برای حساب کاربری شما اعمال شود.

در صورتی که به امر استخراج مشغول هستید می‌توانید از استخر ViaBTC استفاده کنید و درآمد خود را بدون محدودیت حداقلی و کارمزدهای گزاف بخصوص روی شبکه اتریوم به حساب صرافی خود در کوینکس یا کیف پول ViaWallet منتقل کرده و تبدیل به تتر کنید، پس از آن یا به صرافی ایرانی نوبتیکس منتقل کرده و تبدیل به ریال کنید یا به صرافی‌های دیگر مثل بایننس یا کوکین انتقال دهید.

هرگز دارایی خود را در کوینکس نگه ندارید، مخصوصا سبد رمزارزهایی که برای هولد بلند مدت خریداری کردید!

ممنون از اینکه تا اینجا همراه ما بودید، در سمت بعدی با آموزش کامل صرافی کوینکس همراه شما خواهیم بود، هدف ما آموزش دنیای کریپتو به زبان ساده، کاهش ریسک و افزایش سود شما در این بازار مالی است. امیدوارم حالا بدانید که چرا توی کوینکس حساب باز کنید اما روی آن نه!
سوالات خود را زیر همین پست برای ما ارسال کنید، آموزش‌های ما را در یوتیوب مشاهده کنید و کریپتوپلاس را در شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و توییتر دنبال کنید.

1 نظر

 1. سجاد

  سلام.اگه بخواهیم از منظر جایگاه و رتبه به کوینکس نگاه کنیم باید بگوییم که ftx یکی از صرافی هایی بود که رتبه ی سوم بین صرافی ها را داشت.ولی ورشکسته شد.
  واگر از منظر مربوط به قوانین در قراردادها به کوینکس نگاه کنیم؛باید بگوییم که تمامی شرکت ها و موئسسات حتی شرکتهای ایرانی هم در مورد قوانینشان در قرار دادها چنین بندها و بخش هایی را می اورند.که کاملا به نفع خود قرارداد میبندند.و خطرات احتمالی را از خود صلب میکنند.

  پاسخ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *