باز هم نوشدارو پس از مرگ سهراب

توسط | 26 تیر 1395 | یادداشت | 0 نظر

داستان کهنه و تکراری است، گویی به سرنوشت ما گره خورده است که هر بار نوشدارو پس از مرگ سهراب برسد و گویی قصد عبرت گرفتن نداریم، معلم دهر دگر خودش هم طاقت از کف داده که مگر می‌شود که از چنین پیشینه‌ی دور و درازی همچنان عبرت نگرفت؟!
خبر کوتاه بود اما تکان دهنده، دو نفر هنگام استفاده از تله سیژ کامان-زرشک سقوط کردند!  همین بهانه‌ای شد تا بار دیگر توجه افکار عمومی و بخصوص آنهایی که باید توجه‌شان همواره به این موارد معطوف باشد و نیست، جلب این مجموعه شود. همیشه باید داستان به مرگ سهرابی ختم شود تا یاد بگیریم شنوا و بینا باشیم؟
شروع ماجرا مربوط به اسفند 92 می‌باشد، در روز افتتاح دستگاه دچار نقص فنی می‌شود و چند عکاس ساعت‌ها میان زمین و آسمان می‌مانند، حتی بی کیفیت‌ترین دستگاه های چینی هم حداقل برای اولین بار درست کار می‌کنند!
حادثه در افتتاح تله کابین قزوین
فاز نخست تله کابین منطقه گردشگری کامان و زرشک قزوین روز دوشنبه افتتاح شد. پس از افتتاح چند نفر از عکاسان و خبرنگاران سوار تله کابین شدند که نقص فنی باعث شد تا این افراد مدتی در هوا معلق بمانند.
در ارتباط به حواشی ماجرا می توان به مصاحبه رییس کانون معماران در مرداد 93 اشاره کرد:
نوروزیان اذعان داشت: مورد دوم بحث تلی سی یژ است که ما دستگاه مستعملی را که از عمر آن بیش از ۲۵ سال میگذرد با آن کیفیت سرمایه گذاری نمودیم که حتی برای همگان قابل استفاده نیست که حتی خانم اشدری عضو محترم شورای شهر چندی پیش به این موضوع پرداختند. اگر بجای آن تله کابین نصب می‌شد مناسب تر و کاربردی تر نبود؟
اما آنچه که طی سالهای اخیر رواج یافته است بی‌تفاوتی به سنت هاست و بعضا می‌بینیم که نوشدارو پس از مرگ سهراب هم نمی‌رسد چه بسیار رویدادهای دلخراش و ناراحت کننده بودند که نه تنها واکنشی نسبت به آنان صورت نگرفت بلکه به فراموشی هم سپرده شد…اما این‌بار ظاهرا شاهد رسیدن نوشدارو بودیم!
به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، به نقل از روابط عمومی اداره کل استاندارد قزوین، محمودرضا طاهری اظهار کرد: با توجه به استاندارد نبودن تله سی‌یژ قزوین و در پی وقوع حادثه روز جمعه 18 تیر ماه سال جاری چاره‌ای جز پلمب تله سی‌یژ نداریم! وی گفت: تله سی‌یژ مجموعه تفریحی کامان قزوین با وجود اینکه “مشمول استاندارد اجباری” است ولی دارای تاییدیه استاندارد نیست.
مدیرکل استاندارد قزوین افزود: پیشتر ایرادها و نواقص مربوط به این تله سی‌یژ از سوی شرکت‌های بازرسی استاندارد شناسایی و به بهره‌بردار این مجموعه اعلام شده بود، اما نسبت به رفع آن‌ها تا این لحظه اقدامی نشده است.
طاهری با بیان اینکه در آخرین مکاتبه با بهره‌بردار این مجموعه در دهم تیر ماه سال جاری بار دیگر فهرست ایرادها و نواقص تله سی‌یژ مربوطه را اعلام کردیم، اضافه کرد: به بهره‌بردار این مجموعه اعلام شده بود تا زمان رفع ایرادهای مشخص شده هیچ‌گونه حق بهره‌برداری ندارد و در صورت بروز هر حادثه ناشی از این نواقص، عواقب بی‌توجهی به این موضوع را باید بپذیرد.
وی اضافه کرد: پیش از این رونوشتی از مکاتبه‌های اداره کل استاندارد در خصوص ضرورت دریافت گواهی تاییدیه استاندارد برای تله سی‌یژ قزوین را نیز به شورای فنی استان قزوین ارسال کرده بودیم.
اما چند نکته:
یکی از رسالت‌های استاندارد نظارت بر اجرای استانداردهای اجباری می‌باشد؛ همچنین لازم به ذکر است تاییدیه استاندارد شامل حداقل ویژگی‌های کمی و کیفی مورد نیاز می‌باشد و الزاما بالاترین حد کیفیت را مطالبه نمی‌کند، به بیان دیگر برای اخذ استاندارد می‌بایست حداقل الزامات ایمنی و فنی را داشته باشید تا بتوانید مجوز استاندارد دریافت کنید. و موضوع مهم این است که براساس گزارش یاد شده، مجموعه تله سی‌یژ می بایست دارای تاییدیه استاندارد باشد که نیست!
نکته دیگر قابل تامل تبلیغات سازمان شهرداری به عنوان سهامدار مجموعه است در تبلیغات خود چنین از تله سی یژ کامان زرشک یاد می کند:
تله سي‌يژ کامان و زرشک يک تله کابين تمام PLC با ظرفيت جابجايي يک هزار و 250 نفر در ساعت و داراي شاخصه‌هاي استاندارد جهاني است که در ارتفاع 430 متري بر روي 14 پايه نصب شده است. ساخت اين پروژه بر اساس استاندارد‌هاي فدراسيون جهاني اسکي آن را نامزد ميزباني تورنومنت‌هاي بين المللي اسکي در رشته مارپيچ بزرگ و کوچک ساخته و قرار گرفتن در قلب منطقه نمونه گردشگري کامان و زرشک در ارتفاعات منطقه الموت در شعاع 20 کيلومتري شمال شهر قزوين که محدوده‌اي به وسعت 2650 هکتار را شامل مي‌شود به آن موقعيت ممتازي داده است. محل اجراي پروژه:جاده رازميان، کيلومتر 15 راهدارخانه زرشک
طول خط: 1450 متر
سرمايه گذاران: شهرداري قزوين – شهرداري محمديه – سازمان همياري شهرداري هاي استان قزوين
ارزش پروژه: 50 ميليارد ريال
ظاهرا سازمان مربوطه، مجموعه را حائز استانداردهای بین المللی معرفی می کند در حالی که نتوانسته است چک لیست‌های سازمان استاندارد ایران را پاس کند!
بیان این نکته هم جالب است که یکی از اعضای شورای شهر مجموعه را دارای استاندارد جهانی معرفی کرده و سازمان استاندارد را متهم به کم لطفی کرده است!
و این میان مخاطب مردد می‌ماند کدام یک را باور کند؟ به راستی حق با کیست؟ کافی است یکبار از این مجموعه استفاده کرده باشید تا برایتان روشن گردد دم خروس را باور کنید یا قسم حضرت عباس را!
محمودرضا طاهری مدیر کل استاندارد قزوین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا اشاره می کند: تله سی یژ قزوین تا زمان رفع نواقص و دریافت تاییدیه استاندارد پلمب می‌باشد. طاهری با اشاره به علت بهره برداری این تله سی یژ با وجود نداشتن تاییدیه استاندارد، یادآور شد : مدیران و بهره برداران این مجموعه بر اساس قانون می‌توانستند برای رفع مشکلات موجود جهت دریافت گواهینامه استاندارد در ابتدا به صورت آزمایشی فعالیت داشته باشند و کار خود را به وسیله حمل اجسام (نه سوار کردن افراد) انجام دهند.
طبق اظهارات بالا از سال 92 تا به حال مجموعه اجازه بهره برداری نداشته و تنها می‌بایست برای حمل اشیا مورد استفاده قرار گیرد، بر همین اساس سوالاتی برای مخاطب پیش می‌آید:
چرا تابه حال این موضوع به اطلاع عموم مردم نرسیده و اجازه فعالیت به این مجموعه داده شده است؟ 
چرا با وجود عدم مجوز برای سوار کردن افراد، اجازه برگزاری تور‌های تفریحی و دانش آموزی در این منطقه داده شده؟ (بیشتر بدانید)
چه کسی مسئول جان مردم است؟! آیا مسئولین که وظیفه نظارت بر ایمنی و خدمات رسانی این مجموعه را دارند در این چند سال از بهره برداری آن بی اطلاع بودند؟
مهم‌ترین سوالی که مطرح است شرکت اینترون روسیه که خود مجموعه اظهار دارند به تله سیژ قزوین تاییدیه داده است چه معیارهایی برای تایید کیفیت و ایمنی دارد؟!
آیا حتما باید حادثه‌ای دلخراش رخ دهد تا به فکر پلمپ و اجرای قانون افتاد، حتما باید دو هموطن جان می‌سپردند تا اقدام استاندارد کم لطفی به حساب نیاید؟!
پی‌نوشت:
1.تعلل در اجرای قانون و عدم قاطعیت در برخورد در پایان یا خسارت جانی و مالی به همراه خواهد داشت یا نهایتا زمینه را برای ماهیگیری عناصر سودجو و فرصت طلب فراهم می‌کند که با تشویش اذهان عمومی خبر از مرگ دو زن در اثر سقوط از تله سیژ قزوین دهند!
 2. نگاره این نوشتار متعلق به دوست خوبم مهدی معتمد می‌باشد.
جمعه 25 تیر 1395

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *