فرهنگ واژگان ارزهای دیجیتال

توسط | 29 مهر 1400 | کریپتوپلاس | 0 نظر

ورود به هر حوزه‌ای آشنایی با واژگان و اصطلاحات مربوط به آن را می‌طلبد، حوزه ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مسثتنی نبوده و چه بسا واژگان آن کمی تخصصی‌تر و آمیخته‌ای از واژگان حوزه مدیریت، بازارهای مالی و واژه‌های لاتین می‌باشد. این روزها هر کجا می‌روی حرف از بیت کوین و پوزیشن و لانگ و اتریوم است و روز به روز افراد بیشتری به این حوزه علاقه‌مند می‌شوند. با من همراه باشید تا با هم واژگان این حوزه را بررسی کنیم. این پست دائما بروزرسانی می‌شود و اگر واژه‌ای از قلم افتاده بود، در بخش دیدگاه‌ها درج کنید تا به این پست افزوده شود.

کریپتوکارنسی – Crypto Currency
کریپتوکارنسی یا ارز رمزنگاری شده (رمزارز یا ارز رمزپایه)، به ارزهای مجازی گفته می‌شود که مستقل از سیستم بانکی و دولت هر کشوری اداره می‌شوند. این پول‌های دیجیتال برای جلوگیری از تقلب و افزایش امنیت رمزنگاری‌شده‌ و تنها در بستر اینترنت و دنیای دیجیتال قابل‌استفاده هستند.

کریپتو – Crypto
مخفف همان عبارت کریپتوکارنسی یا رمزارز می‌باشد.

رمزنگاری – Cryptography
به فرآیند رمزگذاری اطلاعات، رمزنگاری گفته می­‌شود­. رمزنگاری روشی برای محافظت از اطلاعات و ارتباطات با استفاده از کدها است، به گونه‌­ای که فقط کسانی که به این اطلاعات دسترسی دارند، می­‌توانند آنها را بخوانند و پردازش کنند.

بلاکچین – Blockchain
بلاکچین یا زنجیره بلوکی یک دفترچه دیجیتالی از تمام معاملات انجام شدۀ یک رمزارز خاص است. این زنجیره بلاک شامل بلاک­‌های جداگانه‌ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر متصل می­‌شوند. هر بار که بلاک کامل شود، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می­‌شود. بلاک چین بطور مکرر در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می‌شود. از آنجایی که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص وجود ندارد، بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز محسوب می‌­شود و همه نسخه­‌های آن با هم برابرند.

بلاک – Block
بلاک بخشی از زنجیره تشکیل‌دهنده در بلاکچین است. هر بلاک حاوی اطلاعات و داده‌های مربوط به تراکنش‌های انجام‌شده هستند. پس از تکمیل هر بلاک و تائید نهایی آن توسط ماینر، بلاک بسته‌شده و به زنجیره بلاک‌های پیشین اضافه می‌شود. در این صورت امکان تغییر اطلاعات و اضافه و کم نمودن داده‌ها در این بلاک‌ها وجود ندارد. اولین بلاک ایجادشده توسط ساتوشی GENESIS BLOCK نام دارد.

ارز فیات – Fiat Currency
پول فیات به واحد پولی گفته می شود که دولت‌ها آن را منتشر می‌کنند اما پشتوانه فیزیکی (مانند طلا، نقره و…) ندارد. ارزش این نوع پول به‌جای آنکه وابسته به ارزش ذاتی دارایی‌هایی دیگر به‌عنوان پشتوانه باشد، ناشی از ارتباط بین میزان عرضه و تقاضا است.

پورتفولیو – Portfolio
پورتفو یا پورتفوی را به زبان ساده می‌توان سبد سرمایه گذاری نامید. مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری‌های مالی مانند سهام، فلزات گران‌بها، املاک، ارز، رمزارز و…

کوین – Coin
به زبان بسیار ساده، کوین به ارزهایی گفته می‌شود که روی بلاک‌چین بومی خود هستند مانند بیت کوین روی شبکه بیت کوین

توکن – Token
توکن هم به ارزهایی می‌گویند که به‌صورت قرارداد هوشمند روی یکی از بلاک‌چین‌های دیگر حضور دارند. هر کوین‌ بلاک چین یا همان سیستم ثبت داده اختصاصی خود را دارد. از کوین‌ها برای خرید و فروش کالا استفاده می‌شود. درحالی‌که توکن در بستر بلاک چین موجود کوین‌ها به‌خصوص اتریوم توسعه‌یافته و به‌کاربرده می‌شوند. مانند تتر روی بلاک چین اتریوم

شِت کوین – Shit Coin
شیت کوین یا هرزارز یکی از مفاهیم جدید حوزه کریپتو می‌باشد و به ارزی اشاره دارد که بی‌ارزش است. ارزش شت کوین‌ها در آینده به‌طورکلی از بین رفته و به صفر می‌رسد. این اصطلاح در چند سال اخیر، با توجه به رشد صعودی تعداد رمزارزها، به وجود آمده است.

آلت کوین – Alt Coin
آلت‌کوین مخفف Alternative Coin به معنای سکه جایگزین می‌باشد. به تمامی ارزهای معرفی شده پس از بیت کوین مانند اتریوم، ترون، لایت کوین، کاردانو و… آلت کوین گفته می‌شود.

استیبل کوین – Stable Coin
به رمزارزهایی که ارز رایج یکی از کشورهای دنیا پشتوانه‌ی آن‌ها است و قیمت آن‌ها نسبت به آن ارز تقریبا ثابت و بدون تغییر است، استیبل کوین گفته می‌شود. تتر USDT مشهور ترین استِیبل کوین دنیاست.

میم کوین – Meme Coin
میم کوین ها در اکثر اوقات، هدف بزرگ و یا راه حل مناسبی برای هیچ مشکلی نیستند و حضور آنها عمدتا به عنوان شوخی و سرگرمی است. به عنوان مثال می‌توان به دوج کوین اشاره کرد.

بیت کوین – Bit Coin
اولین و مشهورترین رمز ارز، بیت کوین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می­‌کند و هیچ کس قادر به کنترل آن نیست.
ساتوشی ناکاموتو – Satoshi Nakamoto
ساتوشی ناکاماتو خالق ناشناس بیت کوین است که این رمزارز را در سال 2009 عرضه کرد. هیچ کس نمی‌داند ناکاموتو کیست و تاکنون هویت او فاش نشده است.

بیت – Bit
بیت یکی از واحد های کوچک بیت کوین می‌باشد که هر بیت کوین تقریبا برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰ بیت است.

ساتوشی – Satoshi
کوچک‌ترین واحد بیت کوین، ساتوشی نام دارد. هر ساتوشی برابر با یک صد میلیونم ( ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ) بیت کوین یا یک صدم بیت است.

اِتِر – Ether
به کوین شبکه اتریوم اتر می‌گویند.

بَگ – Bag
به مقدار بسیار زیادی از یک نوع ارز دیجیتال، بگ گفته می‌شود. این میزان بستگی کامل به نظر دارنده‌ ارز دارد.

فصل آلت‌کوین‌ها – Alt Seasons
آلت سیزن بازه‌ی زمانی‌ است که در آن قیمت آلت‌کوین‌ها رشدی انفجارگونه را تجربه می‌کند.

کیف پول – Wallet
کیف پول‌ها نرم افزارهای آفلاین یا آنلاینی که از آن‌ها برای ذخیره،‌ انتقال و دریافت یک ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

کیف‌پول سخت‌افزاری – Hardware Wallet
نوعی کیف‌‌پول است که در آن‌ها کلید خصوصی (Private Key) هیچ‌گاه در دستگاه آنلاین قرار نمی‌گیرد. به این نوع کیف‌ها والت سرد (Cold Wallet) نیز گفته می‌شود.

کیف پول گرم – Hot Wallet
کیف پول گرم، به نوعی از کیف پول گفته می‌شود که به اینترنت متصل است و می‌تواند یک برنامه تحت وب یا یک برنامه موبایل باشد. استفاده از کیف­ پول‌های گرم آسان است، اما در مقایسه با سایر کیف پول­‌ها، از امنیت کمتری برخوردار هستند، زیرا ممکن است هکرها ب­توانند از طریق اینترنت به این نوع کیف پول­‌ها دسترسی پیدا کنند.

کیف پول لِجر – Ledger Wallet
یک کیف پول سخت افزاری است که به‌خاطر قابلیت ذخیره‌سازی سرد و لایه‌های زیاد امنیتی از امنیت بالاتری نسبت به سایر والت‌های نرم‌افزاری برخوردار هستند.

آدرس – Address
والت آدرس به نشانی والت یا کیف پول دیجیتالی گفته می‌شود که از تعدادی حروف و عدد تشکیل می‌شود و از آن برای ارسال و دریافت رمزارز یا ارز دیجیتالی استفاده می‌شود. این نشانی به صورت متن و کدهای ‌کیو آر (QR) قابل دسترسی و اشتراک گذاری هستند.

صرافی ارز دیجیتال – Crypto Exchange
صرافی‌های ارزهای دیجیتال وب‌سایت‌های آنلاینی هستند که در آن‌ها یک ارز فیات یا دیجیتال با یک نوع دیگر ارز مبادله می‌شود. صرافی‌ها کارمزدی را برای مبادلات انجام‌شده در نظر می‌گیرند.

کلید عمومی و خصوصی – Public & Private Key
به زبان بسیار ساده دو جفت کلید هستند که کلید عمومی، هرکسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و کلید خصوصی تنها باید دراختیار صاحب کلید باشد هر دو اینها برای رمزنگاری و رمزگشایی لازم است. به تعریف خیلی عامیانه آن را می توان مشابه نام کاربری و گذرواژه دانست.

کلمات بازیابی – Recovery phrase
کلمات تصادفی بین ۱۲ تا ۲۴ کلمه است که در ساخت کیف پول دیجیتالی به شما داده می شود. با این کلمات خواهید توانست که در کیف پول دیگری، کیف پول خود را بازیابی کنید. توجه داشته باشید این کلمات به شدت محرمانه می‌باشند و در صورتی که در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد، با استفاده از آن می‌توان کلیه دارایی شما را به سرقت برد!

عبارت سید – Seed Phrase
در واقع همان عبارت بازیابی می‌باشد که با استفاده از آن‌ها می‌توان کیف پول یا یک جفت کلید عمومی – خصوصی را بازیابی کرد.

همتا به همتا – P2P
P2P مخفف عبارت PEER-TO-PEER یا همان مبادله همتا به همتا است. خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرمP2P به‌صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند.

غیرمتمرکز – Decentralization
غیرمتمرکز به معنای این است که اطلاعات و داده‌ها در یک سازمان خاص متمرکز نشده و در تمام شبکه وجود دارند.

صرافی غیرمتمرکز – DEX
مخفف عبارت Decentralization Exchange است و در واقع صرافی‌هایی است که در آن‌ها تراکنش P2P انجام می‌شود؛ یعنی رمزارزها مستقیم و بدون واسطه بین کاربران معامله می‌شود. برخلاف صرافی‌های متمرکز، در این صرافی ها کلید خصوصی و رمزارز در تمام طول فرایند در اختیار کاربر است و حساب کاربری و موجودی نزد صرافی وجود ندارد. صرافی‌های غیرمتمرکز به احراز هویت نیازی ندارند.

دفتر کل – Ledger
سابقه تمام تراکنش‌های مالی در این دفتر ثبت و ذخیره می‌شود و امکان تغییر محتویات تراکنش‌ها ممکن نخواهد بود. در نظر داشته باشید این دفتر هر لحظه در حال بروز رسانی است.

احراز هویت – KYC
مخفف عبارت Know Your Costumer به‌معنای «شناختن مشتری» یا همان احراز هویت است. صرافی‌های رمزارز به‌دلیل قوانین محلی (مانند قوانین مالیاتی و ضد پولشویی) در بعضی کشورها تنها به مشتریانی رمزارز می‌فروشند که هویت آن‌ها احراز شده باشد.

احراز هویت دو مرحله‌ای – 2FA
خفف عبارت Two-Factor Authentication یا احراز هویت دومرحله‌ای است. بسیاری از صرافی‌ها برای حفظ امنیت دارایی کاربران خود از ابزارهایی مانند گوگل آتِنتیکِیتور، ارسال ایمیل یا SMS برای تأیید دو یا چند مرحله‌ای استفاده می‌کنند.

الگوریتم‌های اجماع – Consensus Algorithms
این عبارت در فارسی به معنای الگوریتم‌های اجماع است. به روش‌هایی که بر اساس آن‌ها اعضای یک شبکه بلاک‌چین به توافق می‌رسند، الگوریتم‌های اجامع می‌گویند. از اصلی‌ترین کاربردهای الگوریتم اجامع توافق در تایید یک تراکنش در بلاک است.

اثبات کار – Proof Of Work
POF به معنای اثبات انجام کار و در واقع یک الگوریتم استخراج بیت کوین و مبتنی بر محاسبات ریاضی پیچیده است. محاسبات توسط کامپیوترهایی باقدرت پردازش بالا انجام می‌شوند. این محاسبات اعتبار تراکنش‌های انجام‌شده در هر بلوک را تایید می‌کنند. کامپیوتری که سریع‌تر بتواند محاسبات را انجام داده و تراکنش‌های بلاک را تایید کند به‌عنوان پاداش مقداری بیت کوین دریافت می‌کند.

اثبات سهام – Proof Of Stake
اثبات سهام یکی دیگر از روش‌های حفظ امنیت بلاک‌چین است. از این روش به‌عنوان جایگزین اثبات کار نیز استفاده می‌شود. در این روش افراد می‌توانند با خرید بخشی از رمز ارز شبکه را خریداری کرده و برای مدتی به شبکه اختصاص دهند؛ و بر اساس میزان و مدت‌زمان بلوکه شدن دارایی‌شان، از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. در نهایت این افراد در فرایند تائید تراکنش‌های بلاک‌ها مشارکت می‌کنند.

ارتفاع بلاک – Block Hight
بعد از اولین بلاک هر ارز دیجیتال، به آخرین بلاک استخراج شده آن ارتفاع بلاک می گویند.

تراکنش – Transaction
به انجام هر فعالیتی در خصوص داده‌ها تراکنش می‌گویند و در دنیای ارزهای دیجیتال هر گونه عملیات انتقال رمزارز از یک آدرس به آدرسی دیگر، مبادله ارزها با یکدیگر و فعالیت‌هایی از این دست تراکنش می‌گویند.

تراکنش‌های داست – Dust Transactions
خرده تراکنش‌هایی هستند که معمولا از سوی افراد خرابکار برای بروز اختلال در شبکه ایجاد می‌شوند و باعث کندی شبکه می‌شود.

کارمزد تراکنش – Transaction Fee
برای انجام هر تراکنش باید هزینه‌ای را به عنوان دستمزد بپردازیم که همان کارمزد تراکنش است.

گَس – Gas
برای انجام هر تراکنش در شبکه اتریوم باید کارمزد پرداخت شود و گس یا سوخت همان کارمزد شبکه اتریوم است که به‌صورت اتر از کاربر دریافت می‌شود.

تایید – Confirmation
کانفریم یا تایید به این معناست که هر بار که تراکنش جدیدی در شبکه صورت می­‌گیرد، ماینرها، اعتبار و صحت تراکنش را بررسی و تایید می‌کنند. برای اینکه تراکنش شما انجام شود، باید تاییدیه‌های مورد نیاز را از شبکه دریافت کند.

عرضه اولیه – Initial Offering
برخی پروژه‌های کریپتوکارنسی برای جذب سرمایه به‌سراغ عرضه اولیه کوین یا توکن ICO/ITO می‌روند.

هارد فورک – Hard Fork
هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل رمزارز گفته می‌شود؛ به گونه‌ای که آن را به 2 ارز متفاوت تبدیل می‌کند. در هارد فورک، نسخه جدید با نسخه‌های قبلی سازگار نیست. مثال بارز در این زمینه، بیت کوین کش است (فورک بیت کوین) که یکی از تغییرات اعمال شده در آن نسبت به بیت کوین، افزایش حجم بلاک‌هاست. هارد فورک زمانی ایجاد می‌شود که برخی از ماینرها (استخراج کنندگان) تصمیم می‌گیرند قوانین جدیدی را برای رمزارز موردنظر ایجاد کنند. افرادی که با این تغییرات موافق‌اند، به فورک جدید می‌پیوندند. افرادی هم که مخالف هستند، می‌توانند از همان نسخه قبلی استفاده کنند.

سافت فورک – Soft Fork
در سافت فورک، یک تغییر جزئی در پروتکل رمزارز موردنظر ایجاد می‌شود که با نسخه‌های قبلی سازگار است.

هودل – HODL
در اصل همان کلمه HOLD به معنای نگهداری است و در دنیای ارز دیجیتال به معنای نگهداشتن ارز تا رسیدن به کسب سود است و اینطور که گفته می‌شود اولین بار توسط شخصی در فروم Bitcointalk در سال 2013 به کار رفته و عمدا به اشتباه نوشته شده است. پس از آن به کلمه‌ای رایج در بین معامله گران و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال درآمده است. پس هربار کلمه هودل یا هولد را در یک سیگنال دیدید، مفهوم همان نگه‌داری است.

رِکت – Rekt
رکت اصطلاحی به معنای با خاک یکسان شدن است و داستانی مشابه هودل دارد. نگارش اشتباه کلمه Wrecked به‌معنای نابود شدن است و هنگامی که سرمایه‌گذار در بازار مالی اکثر سرمایه‌ی خود را از دست می‌دهد و به مرز ورشکستگی می‌رسد گفته می‌شود.

مون – Moon
ماه. اصطلاحی در جامعه کریپتوکارنسی برای اشاره به اینکه رمزارزی رشد بسیار زیادی تجربه کرده است یا انتظار می‌رود تجربه کند. مثلا یک با چند دلار یک شت‌کوین می‌خریم و انتظار داریم میلیاردر شویم 🙂

فومو – FOMO
اصطلاح فومو از حروف اول عبارت fear of missing out گرفته شده که در زبان فارسی به معنای ترس از دست دادن است. این اصطلاح برای افرادی استفاده می­‌شود که با بالا رفتن ارزش بعضی از سرمایه­‌ها، بدون درنظر گرفتن شرایط و از روی هیجان اقدام به خرید می‌­کنند تا از بقیه سهامداران عقب نیافتند. همچنین زمانی که فرد سهمی را نمی‌­خرد و ارزش آن سهم بالا می‌­رود، احساس جا ماندن و آزردگی به او دست می‌­دهد که به آن فومو می­‌گویند.

آربیتاژ – Arbitrage
به سودی که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف به دست می‌آید، آربیتراژ می‌گویند. این سود زمانی به وجود می‌آید که یک سرمایه در بازارهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد.

پامپ و دامپ – Pump & Dump
یک شیوه کلاهبرداری در بازار اوراق بهادار است که با ایجاد تورم مصنوعی، قیمت ارز دیجیتال افزایش پیدا می‌کند. طراحان این تورم با استفاده از القای روند رو به پیشرفت ارز مدنظر، باعث ایجاد تورم شده و سهامی را که با قیمت ارزان‌تر خریده‌اند، با قیمتی بالاتر می‌فروشند. این اصطلاح را در در یک عبارت می‌توان خلاصه کرد: بالابردن مصنوعی قیمت (صعود) بطور ناگهانی و فروش ارز و خارج شدن از آن (سقوط)؛ عکس آن نیز ممکن است اتفاق بیافتد.به فروش یکباره تمام کوین‌ها دامپ و خرید یکباره تمام کوین‌ها پامپ می‌گویند.

پانزی – Ponzi
طرح‌های پانزی نوعی کلاه‌برداری هستند که در آن‌ها سرمایه اعضای جدید به‌عنوان سود به اعضای قدیمی پرداخت می‌شود.

حمله ۵۱ درصدی – 51% Attack
مانی که بیش از نیمی از توان شبکه برای هش ریت کردن توسط یک گروه اتفاق بیافتد، حمله 51 درصدی صورت می‌گیرد. این حمله می‌تواند منجر به توقف ماینینگ، کنترل ماینینگ یا دوبار خرج کرددن یک کوین شود و بر ارز دیجیتال مورد نظر تاثیر نامطلوب بگذارد.

دوبار خرج کردن – Double Spending
شرایطی که در آن پول به صورت غیر قانونی 2 یا بیشتر از 2بار خرج می‌شود.

پنیک سِل – Panic Sell
به معنی فروش ناشی از ترس می‌باشد. یعنی اینکه کسی سرمایه‌اش را به‌‌دلیل ریزش موقت بازار یا انتشار خبر منفی، با قیمتی کمتر از ارزش واقعی بفروشد.

ایردراپ – Airdrop
ایردراپ یک بسته تشویقی است که در آن میزان مشخصی توکن یا رمزارز میان مخاطبان یا مشترکین توزیع می‌شود. این بسته تشویقی معمولا به منظور تشویق کاربران به استفاده و در نتیجه افزایش محبوبیت توکن یا کوین مورد نظر اهدا می‌شود.

اصطلاحات حوزه بازار:

گاو و خرس – Bull / Bear
در بازارهای مالی، گاو نر (Bull) نماد افزایش قیمت و بازار صعودی و خرس (Bear) نماد کاهش قیمت و بازار نزولی است.

خرس‌ها – Bears
در بین کاربران ارز دیجیتال، به افرادی که همیشه حس بدبینی نسبت به قیمت ارزها دارند و روند بازار را رو به پایین پیش‌بینی می‌کنند، خرس گفته می‌شود. بر همین اساس، اصطلاح bearish هم به ‌­وجود آمده که از کلمه bear گرفته شده و به همان حس بی ­اعتمادی در بازار اشاره می‌کند.

بازار خرسی – Bear Market
این اصطلاح با توجه به شکل دست‌های رو به پایین خرس هنگام مبارزه به­ وجود آمده است (بازار نزولی). بازار خرسی به بازاری گفته می‌­شود که درآن قیمت‌هاثابت هستند یا اینکه روندی رو به پایین دارند. در این وضعیت کاربران نسبت به خرید و فروش ارزها اطمینان کافی ندارند.

تله خرسی – Bear Trap
تله خرسی در اثر نفوذ برخی از سرمایه‌داران در روند بازار به ­وجود می‌آید که طی آن قیمت‌های ساختگی به کاربران نشان داده می‌شود تا آنها معامله‌های خود را بر اساس این قیمت‌های غیر واقعی انجام دهند. این تله به این صورت است که در تحلیل تکنیکال، سیگنالی نادرست ایجاد می‌شود که سیر صعودی بازار را از دید کاربران دیگر پنهان ­کند. کاربران با توجه به این تحلیل تکنیکال نادرست، از روند رو به افزایش قیمت‌ها آگاهی ندارند و تصور می­‎‌کنند که بازار روند نزولی دارد. در نهایت، این وضعیت به سود سرمایه‌گذرانی تمام می‌شود که به­ طور نامحسوس این تغییرات را ایجاد کرده‌اند.

گاوها – Bulls
به کاربرانی که همواره نسبت به بالا رفتن ارزش سرمایه‌های خود امید دارند و نسبت به بازار و قیمت‌ها خوشبین هستند، گاو می‌گویند. با توجه به این اصطلاح، کلمه Bullish هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که ریشه آن کلمه Bull هست و به افکار مثبت در مورد ارزها و انتظار بالا رفتن قیمت اشاره دارد.

بازار گاوی – Bull Market
مانند اصطلاح بازار خرسی، این اصطلاح با توجه به شکل شاخ‌های رو به بالای گاو هنگام مبارزه به­ وجود آمده است که در بازار هم به همین منظور استفاده می‌شود (بازار صعودی). در صورتی که بازار روند صعودی داشته باشد، سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر معامله انجام دهند و امید به افزایش قیمت­‎‌ها وجود داشته باشد، بازار گاوی ایجاد می‌شود.

تله گاوی – Bull Trap
این تله هم مانند تله خرسی، سیگنال نادرستی است که در تحلیل تکنیکال ایجاد می‌شود با این تفاوت که در تله گاوی، روند نزولی بازار از دید سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند تا آنها متقاعد شوند که بازار به حالت صعودی خود بازگشته است. در نتیجه، کاربران در حالی که از سیر نزولی قیمت‌ها آگاهی ندارند، به معامله‌های خود ادامه می‌دهند که در بیشتر مواقع به ضرر آنها منجر می‌شود.

نهنگ – Whale
سرمایه‌گذارانی که مقدار بسیار زیادی ارز دیجیتالی را در اختیار دارند. نکته مهم این است که آنها با حجم دارایی خود می‌توانند روی بازار تاثیرگذار باشند.

دلفین – Dolphin
به شخصی که از لحاظ در اختیار داشتن دارایی دیجیتالی و رمزارزی در رده متوسط قرار دارد. این افراد رتبه‌ای‌‌ مابین ریز ماهی‌ها و نهنگ‌ها دارند.

ماهی – Fish
به افراد تازه وارد در زمینه ارز دیجیتال اطلاق می‌شود که تحت تاثیر نهنگ‌های بازار هستند و میزان معاملات آنها بسیار ناچیز است.

اصطلاحات حوزه معاملات:

ترید – Trade
ترید به‌معنای معامله است و تریدر به کسی می‌گویند که رمزارز یا هر دارایی دیگر را معامله می‌کند.

ارزش بازار – Market Cap
ارزش کل بازار هر رمز ارز برابر است با حاصل‌ضرب مجموع تعداد کوین یا توکن یک رمزارز در ارزش هر واحد کوین یا توکن

حباب – Bubble
زمانی را که افراد حاضر در بازار، اقدام به افزایش قیمت به بیش از ارزش واقعی دارایی می‌کنند و نتیجه آن کاهش سریع و شدید قیمت می‌شود، حباب می‌گویند.

حجم معاملات – Trade Volume
به میزان معاملات ارز‌های دیجیتال در یک بازه زمانی خاص، حجم معاملات می‌گویند.

دامیننس – Dominance
میزان سلطه‌ی یک رمزارز بر مجموع بازار کریپتو که به‌صورت نسبت مارکت کپ یک ارز (یا مجموعه‌ای از ارزها) به مارکت کپ کل بازار بیان می‌شود.

بازگشت سرمایه – Return Of Investment
دوره بازگشت سرمایه یا ROI به نسبت بین سود خالص به هزینه سرمایه‌گذاری اطلاق می‌شود و به معنای بازگشت سرمایه است.

تحلیل تکنیکال – Technical Analysis
به تحلیل با استفاده از طرح‌های موجود در نمودارهای قیمتی و پیش‌بینی روند بازار با استفاده از داده‌های تاریخی آن، تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی می‌گویند.

تحلیل فاندامِنتال – Fundamental analysis
به تحلیل برمبنای عوامل خارجی تأثیرگذار بر بازار (مانند قانون‌گذاری کشورها، وضعیت کلی اقتصاد، گزارش مالی شرکت‌ها و…) تحلیل فاندامنتال یا بنیادی می‌گویند.

کَندِل – Candle
کندل در لغت به‌معنای شمع است. در نمودارها و چارت‌های قیمتی از تکنیکی به‌نام نمودار شمع ژاپنی استفاده می‌شود. در این روش، هر شمع نشان‌دهنده‌ی تغییرات قیمتی در یک بازه‌ی زمانی مشخص است؛ به‌این صورت که بدنه‌ی شمع قیمت را در ابتدای و انتهای بازه مشخص می‌کند و خط نازکی که از شمع بیرون می‌زند (شَدو، Shadow) نشان‌دهنده‌ی حداکثر و حداقل قیمت در آن بازه است. اگر قیمت ابتدای بازه‌ی زمانی از انتهای آن بیشتر باشد، کندل معمولا با رنگ سبز نشان داده می‌شود و درصورت کاهش قیمت کندل قرمز خواهد بود.

قیمت نهایی – Close Price
اشاره به قیمت نهایی دارد. در بورس به این قیمت، قیمت پایانی یا بسته شدن نیز می‌گویند.

اِسپات – Spot
خرید و فروش از نوع اسپات به نوعی قرارداد می‌گویند که تراکنش و نهایی‌شدن معامله در همان لحظه باشد.

فیوچِرز – Futures
بازار معاملات آتی که در این نوع معاملات که در تمامی بازارهای مالی وجود دارد، فروشنده تضمین می‌دهد در آینده کالایی را دراختیار خریدار قرار دهد که اکنون قیمت آن را دریافت کرده است. برخی صرافی‌های رمزارز در قسمت معاملات فیوچرز امکان خرید و فروش با اهرم‌هایی با ضرایب بسیار بالا (تا ۱۲۵) را فراهم می‌کنند.

اهرم – Leverage
لِوِریج یا اهرم به نسبت موجودی خود مشتری به موجودی حساب است که برای باز کردن معامله لازم می‌باشد.

مارجین – Margin
مارجین مقدار پولی است که باید در پلتفرم معاملاتی خود سپرده گذاری کنید تا  قادر به سفارش گذاری و حفظ پوزیشن خود در بازار باشید.

لیمیت اوردر – Limit Order
سفارش محدود به معنای ثبت سفارش خرید یا فروش با قیمتی مشخص در هنگام ترید است. برای مثال، ثبت سفارش خرید با قیمتی کمتر از قیمت فعلی بازار یا ثبت سفارش فروش با قیمتی بیشتر از قیمت لحظه‌ای.

اِستاپ لاس – Stop Loss
حد ضرر به معنای ثبت سفارش فروش در صورتی که قیمت از مقدار تعیین‌شده کمتر شود.به طور مثال تعیین می‌کنیم که اگر ارز مورد نظر ما از قیمت تعیین شده کمتر شد صرافی ارز ما را بفروشد تا کمتر ضرر کنیم.

تارگِت – Target
تارگت در لغت به معنای هدف و در اصطلاح به این معنا است که سفارش مورد نظر ما به هدف تعیین شده برای خرید یا فروش رسیده است. معمولا هنگامی که نمی‌خواهید پای معامله باشید باید از لیمیت اردر برای انجام معامله در تارگت استفاده کنید.

لانگ – Long
وقتی خریدار انتظار دارد قیمت نوعی دارایی افزایش پیدا کند و با این فرض آن دارایی را به‌ قصد فروش با سود در آینده بخرید، به‌اصطلاح می‌گویند فرد روی آن دارایی پوزیشن لانگ دارد. به طور مثال یک ارز را می‌خرید و با قیمت بیشتر در آینده می‌فروشید. برخی از صرافی ها از آن با عنوان BUY هم یاد می‌کنند. این پوزیشن با بالا رفتن قیمت به تریدر سود می‌رساند.

شورت – Short
پوزیشن شورت به معنای فروش استقراضی است. یعنی صرافی یک ارز را به شما قرض می‌دهد و شما آن ارز را بلافاصله به فروش می‌رسانید، بعدا با پایین آمدن قیمت آن ارز، مجددا آن میزان ارز را تهیه کرده و به صرافی پس می‌دهید. یعنی صرافی‌ها این امکان را دراختیار کاربر قرار می‌دهند تا ارزی را بفروشد که دراختیار ندارد. برخی از صرافی ها از آن با عنوان Sell هم یاد می‌کنند. این پوزیشن با پایین رفتن قیمت به تریدر سود می‌رساند.

معاملات مارجین – Margin Trading
اگر سرمایه‌گذار با قرض‌گرفتن اعتبار از صرافی، بیشتر از میزان سرمایه واقعی‌اش خرید کند، به آن معامله Margin Trading یا معامله با مارجین گفته می‌شود.

لیکویید – Liquid
لیکوییدیتی به‌معنی نقدینگی و اصطلاح لیکویید شدن یا لیکوئید کردن در بازارهای مالی به‌معنی نقد کردن است. در دنیای کریپتوکارنسی، معمولا وقتی از این اصلاح استفاده می‌شود که به‌ دلیل کاهش ارزش یک رمزارز، صرافی موجودی پوزیشن اهرم‌دار کاربر را به‌فروش می‌گذارد تا وامش را پس بگیرد.

دیوار خرید، دیوار فروش – Buy Wall, Sell Wall
هنگامی که در قیمتی خاص مقدار زیادی سفارش خرید یا فروش وجود دارد، به‌اصطلاح گفته می‌شود در آن نقطه حمایت یا مقاومت قوی یا دیوار خرید یا فروش قرار دارد.

شاخص قدرت نسبی – RSI
شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index) یکی از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی است که با اندازه‌گیری تغییرات اخیر قیمت، نشان می‌دهد که یک سهام یا ارز در وضعیت بیش‌ از حد خریداری شده یا بیش‌ از حد فروخته شده قرار دارد.

سقف تاریخی – ATH
مخفف عبارت All Time High به‌معنی سقف تاریخی و بیشترین قیمتی است که رمزارز در تاریخ پیدایش خود توانسته ثبت کند.

اصطلاحات حوزه استخراج:

هش – Hash
به اعمال الگوریتمی خاص بر روی اطلاعات برای تبدیل شدن به یک اطلاعات دیگر با اندازه ثابت هش می‌گویند. هش در واقع یک تابع ریاضی است و با رمزنگاری اطلاعات توسط هش، امنیت اطلاعات بالا رفته و از آن برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌شود.

هش‌ریت – Hash Rate
هش ریت یا قدرت هش واحد اندازه گیری قدرت پردازش استخراج در یک ارز دیجیتال است.

تابع هش – Hash Function
تابع هش تابعی است که وظیفه آن تبدیل اطلاعات با اندازه دلخواه به یک تابع اطلاعات با اندازه ثابت است.

ماینر – Miner
ماینر یا استخراج کننده دو تعریف مجزا در بازار رمزارز‌ها دارد. اول دستگاه‌های مخصوص استخراج و دوم افرادی که با استفاده از نرم افزار‌ها و سخت افزار‌های مختلف اقدام به استخراج رمزارز می‌کنند. به بیان دیگر ماینرها مشارکت‌کنندگان در پروسه استخراج هستند.

ماینینگ – Mining
به فرآیندی که در آن با اضافه شدن بلاک‌ها به بلاکچین، تراکنش‌ها تایید و کوین و آلت کوین‌های دیگر تولید می‌شوند، استخراج گویند.

هاوینگ – Halving
با استخراج هر 210 هزار بلاک، جایزه استخراج بیت کوین که بین مشارکت کنندگان تقسیم می‌شود، به نصف تقلیل پیدا می‌کند. با همین سیاست است که استخراج بیت کوین تا سال 2140 میلادی ادامه پیدا خواهد کرد. با اعمال قانون هاوینگ هر 4 سال یکبار این پاداش نصف می‌شود. این پاداش در ابتدا 50 بیت کوین بوده است و در حال حاضر 12.5 بیت کوین است.

فارم – Farm
به مجموعه‌ای از تجهیزات مانند ریگ، آیسیک، ماینر و غیره برای استخراج رمزارز که در یک محوطه استفاده می‌شوند تا رمزارز استخراج کنند، فارم یا مزرعه می‌گویند.

مزرعه بیت کوین – Bit Coin Farm
فارم یا مزرعه بیت کوین یک مزرعه استخراج فقط برای استخراج بیت کوین است.

ریگ استخراج – Mining Rig
به تجهیزات لازم برای استخراج رمزارزها ریگ استخراج یا ماینیگ ریگ می‌گویند. البته بیشتر برای استخراج اتریوم رواج یافته است.

استخراج ابری – Cloud Mining
استخراج ابری به این معنا است که یک شخص بدون داشتن تجهیزات شخصی ماینینگ، مبلغی را به‌صورت ماهانه به یک سایت شرکت استخراج‌کننده ارز دیجیتال پرداخت می‌کند تا بجای او ماینیگ انجام دهند. سود حاصل از کلود ماینیگ نسبت به استخراج مستقیم کمتر است و امکان ضرر دهی نیز وجود دارد

استخر استخراج – Mining Pool
ماینیگ پول به معنای استخر استخراج است و زمانی از این اصطلاح استفاده می‌شود که ماینرهای یک شبکه برای انجام محاسبات ریاضی و افزایش شانس استخراج، دستگاه‌های ماینیگ خود را به‌صورت متمرکز با یکدیگر ادغام می‎‌کنند.

اِیسیک – ASIC
مخفف عبارت APPLICATION-SPECIFIC INTEGRATED CIRCUIT و به معنای مدارهای مجتمع با کاربردهای خاص است. به‌طورکلی ASIC دستگاه‌های مخصوصی هستند که تراشه‌های ویژه آن برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شوند.

پاداش بلاک – Block Reward
در پروتکل های اثبات کار، با استخراج هر بلاک، مقداری از ارز بومی آن شبکه به استخراج کننده می‌رسد. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک ۱۲.۵ بیت کوین است که به مرور زمان کمتر می‌شود.

جایزه ماینینگ – Mining Reward
جایزه‌ای که حاصل در اختیار گذاشتن منابع محاسباتی برای پردازش تراکنش‌ها می‌باشد. جایزه‌های ماینینگ معمولا ترکیبی از کوین های تازه صادر شده و کارمزد تراکنش ها می‌باشد.

سختی – Difficulty
معیاری است برای سنجش سختی پیدا کردن بلاک جدید در شبکه. این میزان در هنگام استفاده از دستگاه‌های ماینر با توجه به نیاز استخراج‌گر و امکانات دستگاه قابل تغییر است. به طور کلی هر قدر میزان سختی شبکه کاهش یابد، درآمد ماینرها افزایش می‌یابد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *